Izzina viduslaiku tradīcijas

„Focus” jaunās viduslaiku izrādes pirmizrāde Pērnavas festivālā

Biedrība „Darīsim paši!”, iesaistot Kuldīgas, Skrundas un Alsungas novada iedzīvotājus, īsteno projektu „Viduslaiku festivāli” ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku atbalstam (ELFLA) piešķirto finansējumu. Šis ir viens no starptautiskās sadarbības projektiem, kura ieviešanā sadarbojas partneri no Latvijas, Somijas un Igaunijas. Projekta mērķi ir attīstīt starpvalstu sadarbību kultūras jomā un veicināt vietējo amatniecības tradīciju popularizēšanu un pārmantojamību nākamajām paaudzēm, izmantojot starpvalstu sadarbību, kā arī izmantot viduslaiku tradīcijas, lai veicinātu inovatīvu sadarbības ideju attīstību starp dažādām Eiropas valstīm, nodrošinot biedrības “Darīsim paši!” un sadarbības partneru teritoriju iedzīvotāju sabiedrisko aktivitāti. Projekta ietvaros, sadarbībā ar citu mazo pilsētu iedzīvotājiem no Somijas, un Igaunijas, iecerēts organizēt saturīgu un izglītojošu atpūtas pasākumu ciklu “Viduslaiku festivāls” katrā no partneru pilsētām.

Viduslaiku festivāls Pērnavā, Igaunijā

Jūnija nogalē Kuldīgas jaunieši, amatnieki un projektu speciālisti devās uz Igauniju, lai piedalītos Viduslaiku festivālā Pērnavā. Pērnavā grupa piedalījās seminārā, stāstot par vēsturiskajām tirgus tradīcijām Kuldīgā, kā arī uzzināja daudz jauna par viduslaiku tradīcijām Francijā, Portugālē un Somijā. Savukārt TLM studijas „Varavīksne” un TMS „Palete” amatniecības meistares demonstrēja senās tekstila apstrādes tradīcijas, kā arī darbojās amatnieku tirdziņā.

Kuldīgas Kultūras centra jauniešu teātra „Focus” kustību izrāde lieliski papildināja festivāla programmu ar nupat kā iestudētu viduslaiku izrādi, kuras tapšanā darbojās 22 jaunieši. Izrādi Pērnavā varēja noskatīties 3 reizes. Izrādes režisore un grupas vadītāja Daiga Pirtniece ir gandarīta par jauniešu sniegumu, saņemts augsts novērtējums no Pērnavas festivāla rīkotājiem un skatītājiem. Speciāli jaunajai izrādei kostīmus veidojusi māksliniece Inta Āboliņa, tie ir ļoti krāšņi un darināti pēc viduslaiku stila paraugiem.

„Goldingenas Zelta laiki”

Viduslaiku festivāls „Goldingenas Zelta laiki” tiks rīkots 20.-21. jūlijam, festivāla norises varēs vērot un aktīvi piedalīties Kuldīgas pils dārzā un Rātslaukumā. Viduslaiku festivāla programmā būs dažādu tautu seno amatu demonstrējumi, varēs vērot akmens mežģīņu kalšanu franču amatnieku izpildījumā, savukārt restaurācijas un kokapstrādes prasmes demonstrēs Kuldīgas amatnieki, bet viduslaiku paklāju izgatavošanas meistarību rādīs franču amatnieks. Igaunijas un Somijas amatnieki sadarbībā ar TMS „Varavīksne” audējām ierādīs dažādus tekstila apstrādes meistarstiķus.

Programmā būs arī seno amatu darbnīcas ar Latvijas, Igaunijas, Somijas un Francijas amatnieku piedalīšanos, kurās festivāla apmeklētāji bez maksas varēs apgūt tekstila, keramikas, mozaīku izgatavošanas un ziepju liešanas amatus. Īpaši kārdinoša solās būt viduslaiku ēdienu degustācija, kur mūsu puses novadu pavāri lielīsies ar Kurzemes gardumu pagatavošanas mākslu, bet igauņi un somi vārīs zivju zupas. Viduslaiku tirgu veidos Kuldīgas pils dārzā rīkotā mājamatnieciski ražotas produkcijas tirdzniecība. Interesenti vēl var pieteikt dalību tirdzniecībai pie projekta vadītājas.

Lai veidotu viduslaiku tirgus īpašo noskaņu, izveidota daudzveidīga kultūras programma. Būs iespēja vērot jau minēto, Igaunijā demonstrēto Kuldīgas Kultūras centra jauniešu teātra „Focus” viduslaiku izrādi, kuras pamatā ir sens mīlas stāsts. Senās mūzikas grupa Obscurus orbis no Rīgas un Scharlatan no Vācijas demonstrēs pavisam neparastu seno instrumentu spēli. Liepājas cirks Beztemata festivāla apmeklētājus ielīksmos ar klasisku viduslaiku mīlas stāstu divās daļās, savukārt seno deju grupa Ballare atainos smalkas senās dejas, deju soļus ierādot arī skatītājiem. Igaunijas puses partneris Kuldīgas festivālu ppaildinās ar bērnu kora Pöial-Liisi viduslaiku dziesmu programmu, savukārt Kretingas Garkāji no Lietuvas skatītājus vilinās ar spoguļu izrādi. Festivāla noslēgumā visi dalībnieki vienosies, lai kopīgi ar kuldīdzniekiem dotos svētku gājienā.

Lai izzinātu viduslaiku tradīcijas un labāk iepazītu kaimiņu valstu kultūru, piektdien Domes lielajā zālē tiks rīkots seminārs „Viduslaiku tradīcijas Eiropā”, kurā piedalīsies Kuldīgas novada muzeja speciālisti, stāstot par mūsu puses tradīcijām, veikatjām arheoloģiskajām izpētēm un jaunatklātajiem atzinumiem. Par savā teritorijā rīkotajiem viduslaiku pasākumiem stāstīs Francijas, Igaunijas un Somijas projektu vadītāji.

Festivāls Ulvilā, Somijā

Projekta noslēgums plānots Somijas pilsētā Ulvilā augusta sākumā, uz kuru dosies Kuldīgas, Skrundas un Alsungas novada iedzīvotāju delegācija. Somijas festivāla rīkotāji jau uzaicinājuši jauniešu teātri „Focus” ar jauno viduslaiku izrādi.

 

Ilze Zariņa
Projekta „Viduslaiku festivāli” vadītāja