5. Latvijas Lauku kopienu parlaments

Kā ziņots martā, no 2021. gada 16. līdz 18. jūnijam notiks 5. Latvijas Lauku kopienu parlaments, Stāmerienā pulcējot dalībniekus no visas Latvijas, lai kopīgās diskusijās pārrunātu aktuālo lauku telpā, izzinātu labās prakses un iespējamos risinājumus. Lai pirmie uzzinātu par Lauku Kopienu parlamenta aktualitātēm un pieteiktos norises informācijas saņemšanai, interesenti aicināti doties uz mājas lapu parlaments.laukuforums.lv.

Kopienu parlaments tiekas ik pēc diviem gadiem, katru reizi citā Latvijas vietā, kas ar savu piemēru apliecina lauku telpas unikalitāti. Šogad rezolūcija jeb attīstības ceļa karte politikas veidotājiem un lauku kopienām tiks izstrādāta Gulbenes novadā. Vadoties pēc valdības izdotajiem noteikumiem, organizatori tuvāko nedēļu laikā ziņos par pasākuma norises praktisko pusi – klātienē, tiešsaistē, kombinētā vai citā formātā.

Gulbenes novads ir viens no zaļākajiem novadiem Latvijā. Šeit ir plašas lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības, vairāk nekā puse teritorijas ir klāta bagātīgiem mežu resursiem, bet pats vērtīgākais resurss ir novada iedzīvotāji. Novadā reģistrēti vairāk nekā  1300 uzņēmumi. Te saražotā produkcija ir pazīstama ne tikai vietējā, bet arī nacionālā un starptautiskā mērogā. Piemēram, ikviens noteikti ir izgaršojis bioloģisko “Ķelmēnu” maizi, tradicionālo Rankas piena Rankas Jāņu sieru un Dimdiņu kāpostus, savukārt visā pasaulē ir iegādājamas SIA “Avoti SWF” masīvkoka mēbeles, kas tiek ražotas un izplatītas veikala “IKEA” tīklā. 

Gulbenes novada iedzīvotāji ir pierādījums tam, ka arī Latvijas reģionos ir iespējams piepildīt savas ieceres un dzīvot mūsdienīgu un kvalitatīvu dzīvi. Lai tas notiktu, Gulbenes novada pašvaldība ik gadu investē apjomīgus finanšu līdzekļus lauku ielu un ceļu atjaunošanā, kā arī citu infrastruktūras objektu attīstībā. Lai stiprinātu vietējās kopienas un iesaistītu iedzīvotājus lēmumu pieņemšanā, Gulbenes novads ir kļuvis par pirmo pašvaldību Latvijas reģionos, kas īsteno sabiedrības līdzdalības budžetēšanas projektu konkursu. 

Kopienu parlamenta dalībniekiem būs iespēja izzināt un izbaudīt Gulbenes novada greznāko rotu – Stāmerienu. Šeit atrodas viens no spožākajiem 19. un 20. gs. mijas franču neorenesanses paraugiem Latvijā, Eiropas Romantisma pērle – Stāmerienas pils, kurā ciemojies pat itāļu rakstnieks Džuzepe Tomazi di Lampedūza, pasaulē pazīstamā romāna „Gepards” autors. Stāmerienā esot iecerēta vai pat uzsākta romāna „Gepards” rakstīšana. 2019. gada nogalē pils piedzīvoja savu atdzimšanu, kad Gulbenes novada pašvaldības īstenotā projekta ietvaros tika restaurēta pils fasāde, jumts un logi. Kultūrvēsturiskais mantojums Stāmerienā savienojas ar mūsdienu īstenību un dabu – līdztekus krāšņajai pilij un baznīcai, kas atrodas ezera krastā, Stāmerienu par savu bāzes vietu šobrīd sauc Nacionālo bruņoto spēku Kaujas atbalsta rota, kas izveidota agrākās skolas ēkā.

Gulbenes novads domā arī globāli, tādēļ pēdējos gados arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība klimata pārmaiņu mazināšanai un efektīvam energoresursu patēriņam. Atbilstoši jaunākajām tendencēm tiek īstenotas iniciatīvas, kas paredz saules enerģijas izmantošanu, uzstādot saules kolektorus un saules paneļus uz pašvaldībai piederošajām ēkām. Tāpat tiek domāts energoefektivitātes jautājumiem, gan izstrādājot Gulbenes novada ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu līdz 2030.gadam, gan izglītojot sabiedrību par šiem jautājumiem, gan uzstādot 4. paaudzes centrālās siltumapgādes sistēmu. Gulbenes novads skatās plašāk!

Lauku kopienu parlamenta iniciatori – biedrība “Latvijas Lauku forums” – ir pārliecināti un vēlas spēcināt domu, ka lauki ir dzīvi, stipri, viedi un zaļi: daudzsološa iespēju vide mūsdienīgu risinājumu ieviešanā, tai skaitā lieliska vieta, kuru izvēlēties par savu dzīvesvietu. Latvijas Lauku kopienu parlamentā aicināts piedalīties ikviens, kurš ir gatavs līdzdarboties mūsdienām piemērotas, pievilcīgas un konkurētspējīgas vides veidošanā mazajās pilsētās un lauku reģionos. Vairāk informācijas par Kopienu parlamentu parlaments.laukuforums.lv.

Kontaktinformācija

Artis Krists Mednis, Latvijas Lauku forums

Tālruņa numurs: +371 28855427

E-pasta adrese: artis.mednis@laukuforums.lv

Latvijas Lauku forums ir nacionāla mēroga organizācija, kas apvieno vairāk nekā 80 organizācijas visos reģionos. LLF misija ir veicināt Latvijas lauku līdzsvarotu attīstību, lai Latvijas lauki kļūtu par vietu, kur dzīvo apmierināti cilvēki, kuri savā dzīves vietā spēj realizēt ekonomiskās un sociālās vajadzības. Vairāk: laukuforums.lv.

5. Latvijas Lauku kopienu parlamentu rīko biedrība “Latvijas Lauku forums” sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību un biedrību “SATEKA”. Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.