Uzsākta projekta „Vietējo ūdeņu un to dzīvo resursu saglabāšanas veicināšana” īstenošana

Biedrība „Darīsim paši!” uzsākusi Eiropas Zivsaimniecības fonda finansētu starpteritoriālās un starpvalstu sadarbības projekta „Vietējo ūdeņu un to dzīvo resursu saglabāšanas veicināšana” īstenošanu.

Projekta ietvaros paredzēts organizēt trīs vērienīgus pasākumus: „Zivju dienas” Kuldīgā, Skrundā un Alsungā. Zivju dienu rīkošanā biedrība „Darīsim paši!” sadarbosies ar zivsaimniecības organizācijām no Taurages Lietuvā un Pērnavas Igaunijā.

Projekta ietvaros Kuldīgas kultūras centra jauniešu teātris „Focus” režisores Daigas Pirtnieces un horeogrāfes Initas Salenieces vadībā izveidojis vides izglītības multimediju izrādi “Vimbas vizītkarte”, kas sevī apvieno dabas zinības, mūziku un mūsdienu deju. Unikālās izrādes galvenais mērķis ir paplašināt Baltijas jūras reģiona iedzīvotāju izpratni par apkārtējo vidi un dažādajām sugām tajā, stāstīt par ikdienā nepamanīto un mudināt ikvienu piedalīties bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Izrāde vēsta par Kuldīgā ik gadus vērojamo dabas parādību – vimbu nārstu. Izrādes veidošanā izmantoti mūsdienīgi izteiksmes līdzekļi un jaunās tehnoloģijas, lai piesaistītu iedzīvotāju uzmanību atraktīvā veidā. Sadarbībā ar Skrundas TV un Edgaru Eglīti izveidots vizuāls vēstījums, kas papildina izrādes norisi un skaidro unikālās dabas parādības izcelsmi.

Jau šajā nedēļas nogalē Kuldīgas un Skrundas iedzīvotāju delegācija dosies uz Lao Igaunijā, kur ik gadus tiek rīkoti grandiozi reņģu svētki. Svētku ietvaros Kuldīgas kultūras centra mākslinieces vadīs radošās darbnīcas, svētku apmeklētājiem piedāvājot apgleznot stikla zivju figūriņas un izgatavot zemūdens valstības iemītniekus. Tiks demonstrēta jaunizveidotā multimediju izrāde “Vimbas vizītkarte”. Lao piekraste ir slavena ar saviem neparastajiem zivju ēdieniem, kas bagātina vietējo iedzīvotāju ēdienkarti, šeit var nodegustēt maizi ar reņģēm, ēst dažādu veidu zivju zupas un marinētas siļķes. Svētki Lao ostā tiek rīkoti maija vidū, kad noslēdzas aktīvā zvejniecības sezona.

Lai paplašinātu vietējo iedzīvotāju redzesloku vietējo zivju un to gatavošanas kultūras jautājumos, un palīdzētu veicināt vietējo zivju patēriņu, visu projektā rīkoto zivju dienu ietvaros plānota aktivitāte „Zivju virtuve”. Tā paredz zivju zupu vārīšanu un tradicionālo zivju apstrādes metožu demonstrēšanu, jo kā apzinājuši  Igaunijas zvejnieki, Baltijas valstu iedzīvotāji uzturā nelieto vietējos zivju produktus, bet gan ievesto lasi un zivju pusfabrikātus. Tradicionālie reņģu un citu vietējo zivju gatavošanas un saglabāšanas veidi sākuši izzust. Tādēļ,  Igaunijas Kulinārijas Institūta Zivju Akadēmijas pārstāvji iepazīstinās ar jaunām reņģu gatavošanas iespējām šodienas ēdiena kultūrā. Notiks zivju ēdienu konkurss, kur tiks vērtēta gan oriģinalitāte, gan arī tradīciju ievērošana. Būs atvērtas darbnīcas, kur varēs apgūt zivju tīrīšanu, zivju sālīšanu un zivju žāvēšanu.

9., 10. un 11.maijā Skrundas pilsētas svētku ietvaros tika sarīkotas šī projekta pirmās zivju dienas, kas pulcēja gan vietējos iedzīvotājus, gan viesus no Igaunijas. Īpaši daudzveidīga un radoša programma tika piedāvāta ģimenēm ar bērniem, aicinot iepazīt Ventas upi un tās dzīvos resursus vides izziņas pieturās un jauno makšķernieku skolā. Svētku apmeklētājiem bija iespēja apgūt zivju tīrīšanas prasmes un degustēt gardus zivju ēdienus.

IMG_7244   IMG_7249    

Nākamie Zivju dienu pasākumi notiks 25.maijā Alsungā, 20 jūlijā Kuldīgā. Septembra vidū pie sevis aicinās Taurages puses zivsaimnieki Lietuvā. Projekta ietvaros organizētie pasākumi ir bezmaksas, aicinām ikvienu iedzīvotāju tos apmeklēt.

Informāciju sagatavoja:
Ilze Zariņa / Projekta vadītāja

akt